Obserwatorzy

piątek, 10 sierpnia 2012

Bransoletki. Troche teorii..

Dziś jak widzicie w tytule będzie trochę nietypowo..

Na początek trochę statystyki, a więc Google się przyda:
i tak hasło bransoletki:
- w wyszukiwarce ma niemalże 5,8 miliona wyników;
- jeśli chodzi o grafikę to wyników jest 1,270 miliona.
I może na tych danych poprzestanę, bo nie ma co wdawać się w szczegóły.

Teraz trochę wiedzy teoretycznej..

Manela.

Co Wam to mówi?
Mi w pierwszej chwili nic, a do tego nawet nie brzmi ładnie.. A jest to po prostu staropolskie określenie kolistej ozdoby noszonej na nadgarstku.

Jak każdy wie, mamy bransoletki robione ze skóry, tkanin, metalu, silikonu czy szkła. Mogą być również drewniane, z kamieni oraz z muszlami. Możliwości jest na prawdę bardzo wiele i nie sposób ich wszystkich tu wymienić.

Pierwsze bransoletki..
noszono już w czasach starożytnych. Były to ARMILLE, czy bransoletki noszone na przedramieniu, nad łokciem, chyba każdy kojarzy je z filmów z Kleopatrą..

Znaczenie kulturowe

W starożytnym syryjskim sanktuarium maryjnym w Sydnaya, mnisi rozdają pątnikom białe nitki, które zawiązuje się na przegubie ręki. Mają być znakiem opieki Madonny nad wiernymi.

W Bułgarii istnieje tradycja nazywana Martenica. Bułgarzy obdarowują się wtedy czerwono-białymi włóczkowymi gałgankami (pomponik, wstążeczka, plecionka itp.), które nosi się przyczepione do ubrania, także do rękawów.

W kulturze Azabachów, andyjskich Indian z Salty w Argentynie bransoletki używane są jako amulety mające chronić przez złym okiem, hisz. mal de ojo.

W niektórych regionach Indii kobiety zamężne noszą bransoletki nazywane w języku hindi kangan (ang. bankle). Wykonuje się je ze złota, srebra, platyny, szkła, drewna, metali i plastiku. Kangan nie są elastyczne. Istnieją także kangan w formie armilli. Kangan niekiedy są również zakładane przez mężczyzn.

W slangu więziennym bransoletkami nazywane są kajdanki.

Różnego typu bransoletki robią furorę.. A potem moda na nie przemija i pojawiają się inne..

Pamiętacie jeszcze bransoletki LIVESTRONG? Żółte silikonowe opaski fundacji Lance Armstronga.. Bardzo szybko pojawiło się wiele imitacji tej bransoletki.. Czy ktoś poza mną nie miał takiej podróbki? (I to nie dlatego, że podróbka.. Akurat to nie na mój gust..)

A inne, które wyszły nie tak dawno? Bransoletki z charmsami? Pandory? Bransoletki przyjaźni z muliny? Sznurkowe makramy? Długo można by wymieniać..

Po więcej informacji odsyłam do portalu Wikipedia.

A Wy macie jakiś ulubiony typ Bransoletek? Piszcie w komentarzach..

BI

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Prześlij komentarz